Nositelné technologie a životní rovnováha
- Jana
- 14. 2. 2024
- Minut čtení: 4
V našem rychle se měnícím světě založeném na technologiích se nositelná zařízení stala nedílnou součástí každodenního života. Ať už se jedná o fitness trackery, chytré hodinky nebo aktuální novinku – prsteny. Tyto gadgety slibují zvýšit pohodu a zefektivnit různé aspekty našich životů. Avšak při úsilí o zdravější a propojenější životní styl je klíčové si uvědomit, že chytrá nositelná zařízení mohou být i zdrojem stresu, pokud se s nimi nepracuje s rozvahou. S hledáním rovnováhy mezi výhodami technologie a mentální a emocionální pohodou vám může mimo jiné pomoci koučink.

Jsem zastánce minimalismu, a u technologií to platí dvojnásob. Když se ale na trhu objevily chytré prsteny, nechala jsem se zlákat jejich funkčností i krásným designem. Vlastním tento “doplněk” zhruba měsíc a za tu dobu jsem se několikrát nachytala, že jsem se nechala technologií ovládnout. To mě donutilo k zastavení a zamyšlení. Jak vybalancovat pozitivní stránky technologií, nechat se přiměřeně vybudit k výzvám a zároveň si udržet napojení na své skutečné potřeby?
Jak nás mohou nositelné technologie vykolejit
Tlak na výkon
Fitness sledovače, navržené k motivaci a sledování fyzické aktivity, mohou nechtěně vytvářet pocit soutěživosi a perfekcionismu. Uživatelé se mohou cítit pod tlakem splnit denní cíle a soutěživost se může projevit i v porovnávání se s ostatními.
Lehce tak můžeme sklouznout až k posedlosti kontrolovat kdaždý kroku a také ke znehodnocení jinak prospěšných aktivit.
Z příjemné procházky na čerstvém vzduchu se stane povinnost, při které kontrolujeme svůj výkon. Zapomínáme na blahodárné účinky chůze samotné, chodíme sice více, ale snažíme se spíš dosáhnout vytyčeného cíle. A když ho nedosáhneme, můžeme zažívat pocity nespokojenosti, prohry a pochybností o sobě. Z činností, které nás dříve těšily, se stává zdroj negativních pocitů.
Bezesné noci

Podobně jako výkonnostní funkce mohou působit i funkce sledování spánku, která má za cíl zlepšit jeho kvalitu. Ale neustálé sledování může paradoxně vést k jeho narušení. S úmyslem dosáhnout perfektního skóre si vytváříme vnitřní napětí a úzkost, které nám odpočinek naruší nebo úplně znemožní. Do postele uléháme s pocitem “povinnosti” se dobře vyspat, aby naše skóre bylo optimální. Čím víc na to myslíme, tím hůř to jde. Doba usínání se může nadměrně prodloužit a ráno se budíme unavenější, než jsme zalehli. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu, kdy nejen že jsme unavení z nevyspání, ale přidává se k tomu další nezdar v podobě “červených” čísel ve statistikách.
Zkreslené výsledky
Většina lidí používá chytré technologie ke sledování svého zdravotního stavu. Ty však nejsou imunní vůči chybám nebo poruchám. Nesprávné čtení dat nebo problémy s připojením mohou vést k frustraci, úzkosti a obavám o své zdraví. Naměřené výsledky mohou sice poskytnout cenné informace o různých metrikách zdraví a fitness, ale nemohou být tak přesné jako lékařská zařízení.
Zamýšlíme se pak nad tím, zda má pravdu zařízení či my – je to jen náš pocit únavy, jsme lenoši nebo se snad chytrý doplněk plete?
Nesrovnalosti výsledků se mohou projevit i v rozporu s naším skutečným aktuálním stavem. Stává se, že spánkové skóre je přístrojem naměřeno jako ideální, ale my se tak ve skutečnosti necítíme. To stejné platí i v případě nastavení denních cílů, kdy nám zařízení připraví malou výzvu ve formě navýšení fyzické aktivity, my se ale ten den necítíme dobře nebo nás něco bolí. Zamýšlíme se pak nad tím, zda má pravdu zařízení či my – je to jen náš pocit únavy, jsme lenoši nebo se snad chytrý doplněk plete? V kombinaci se soutěživostí a strachu ze „selhání” v sobě vytváříme nežádoucí tenzi.
Jak se nenechat technologiemi ovládnout
#1: Stanovte si jasné cíle
Definujte si konkrétní a realistické cíle, k jakým chcete zařízení využívat. Ty vám pomohou používat ho účelněji.
#2: Pečlivě vyberte oznámení
Přizpůsobte si nastavení oznámení svého zařízení tak, abyste dostávali pouze nezbytná upozornění. Omezení notifikací může snížit neustálá přerušení a zabránit přetížení informacemi.
#3: Zvažte technologický detox
Určete konkrétní denní dobu, kdy se odpojíte. To může zahrnovat čas na jídlo, rodinná setkání nebo chvíle odpočinku. Nebo si naplánujte pravidelné detoxikační dny či celé víkendy.
Intervaly bez technologií vám umožní soustředit se i na jiné aspekty života.
#4: Cvičte vědomé používání technologií
Mějte na paměti, jak a kdy své nositelné zařízení používáte. Vyhněte se neustálému kontrolování ze zvyku a místo toho jej používejte záměrně, vědomě. Zaměřte se na celkové trendy a vzorce a použijte informace k pozitivním úpravám svého životního stylu.
#5: Buďte všímaví a laskaví sami k sobě
Uvědomte si, že veškerá zařízení jsou jen nástroj. Vždy se rozhodujte podle svých skutečných potřeb a pocitů a nenechte přístroje řídit váš život. V případě, že nedosáhnete stanovených cílů, nepropadejte úzkostem. Místo toho se zastavte, několikrát se zhluboka nadechněte, zvědomte si kdo jste a co je pro Vás důležité, a nakonec si s laskavostí poděkujte za svůj výkon, ať je jakýkoliv.
Začleněním těchto postupů můžeme beze stresu využít své chytré doplňky jako cenný nástroj, který zlepší naši životní pohodu, aniž by nás zahltil neustálými informacemi a upozorněními.
Při používání technologických zařízení je dobré si položit tyto otázky:
Jaké jsou mé priority a cíle v této oblasti?
Jak mi mé tělo nazačuje, že se ne/cítí dobře?
Jak jinak se mohu starat o svou psychickou i fyzickou kondici?
S nalezením rovnováhy vám může pomoci i konzultace u kouče. Ten vás provede cestou k nalezení odpovědí a podpoří v tom, abyste dokázali maximálně využít benefitů chytrých doplňků.
A jak to máte vy? Daří se vám vyvažovat všechny výhody a úskalí technologických vymožeností?
Vaše Jana
Životní kouč, Brno
Commentaires